Otwarcie niemieckiego rynku pracy na pracowników spoza Unii Europejskiej
- 11 lipca 2024
Wiza Vander Elst znana jest pracodawcom delegującym swoich pracowników do Niemiec. Koncepcja ta ma swoją genezę w słynnej sprawie z 1994 roku. Wtedy właśnie Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że legalnie zatrudnieni w państwie członkowskim obywatele krajów trzecich nie muszą posiadać pozwoleń na pracę, by świadczyć usługi w innym państwie członkowskim – jeśli świadczą swoje usługi tymczasowo. Teraz delegowanie pracowników do Niemiec z krajów nienależących do Unii Europejskiej staje się coraz łatwiejsze. Zobacz, czego dotyczą zmiany.
Delegowanie pracowników spoza UE do Niemiec
Posiadanie wspomnianej wcześniej wizy pozwala obywatelom państw trzecich pracować w kraju docelowym bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę czy innego pozwolenia określonego przez prawo zatrudnienia.
By uzyskać wizę Vander Elst najpierw należy złożyć wniosek wizowy w ambasadzie lub konsulacie w kraju, do którego ma zostać oddelegowany pracownik.
Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać wizę Vander Elst?
Do warunków swobody świadczenia usług zaliczamy:
- pracownik jest zatrudniony w kraju UE i zostaje czasowo oddelegowany na teren innego kraju;
- usługi muszą być świadczone na podstawie umowy pomiędzy firmą, która deleguje a odbiorcą usług z innego państwa UE, przy pełnej odpowiedzialności przedsiębiorstwa delegującego i bez poleceń od odbiorcy.
Kiedy nie musisz starać się o wizę Vander Elst?
Istnieją jednak przypadki, kiedy także wiza Vander Elst nie jest niezbędna, by obywatel państwa trzeciego mógł zostać oddelegowany do pracy w Niemczech. Informacje na ten temat znajdziemy w rozporządzeniu dotyczącym zatrudniania obcokrajowców.
Pracownicy mogą zostać oddelegowani do Niemiec na czas do 90 dni w ciągu 12 miesięcy bez zezwolenia na pobyt, gdy ich pracodawca posiada siedzibę za granicą oraz poinformował stosunkowo wcześniej Federalną Agencję Pracy o przyjeździe pracowników, by:
- prowadzić prace instalacyjne, montażowe, konserwacyjne, naprawcze urządzeń do przetwarzania danych, które używane są w celach handlowych
- odebrać od kontrahenta w Niemczech urządzenia lub przeprowadzić szkolenia z obsługi tych maszyn.
- demontować urządzeń, które zostały zakupione i były używane, a w przyszłości mają być ponownie zamontowane w kraju podmiotu zamawiającego
Przepisy dopuszczają także przeprowadzenie oddelegowania nawet bez zgłoszenia do Federalnej Agencji Pracy, gdy celem ich wyjazdu do Niemiec jest montowanie, demontowanie i dbanie o stoiska wystawiennicze własnej firmy lub przedsiębiorstwa zagranicznego posiadającego siedzibę w kraju zamieszkania pracodawcy.
Pracownicy wykwalifikowani
Dla pracowników spoza UE wykonujących zawody, na które występuje duże zapotrzebowanie w Niemczech, mają jeszcze łatwiejszy dostęp do rynku pracy. Te osoby nie muszą starać się o wydanie wizy, gdy ukończyli szkołę wyższę albo posiadają dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Do zawodów, na które występuje największe zapotrzebowanie zaliczymy m.in.:
- zawody medyczne (lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, fizjoterapeuci)
- specjalistów w dziedzinie informatyki
- fachowców z branży budowlanej
Dlatego właśnie od 2020 roku możemy spotkać się z pojęciem “pracownika wykwalifikowanego”, czyli obywatela kraju nienależącego do UE, który spełnia wszystkie opisane wyżej wymagania. Posiadanie licencji, pozwoleń i dyplomów uzyskanych w Niemczech lub równoważnych to podstawa, by móc legalnie pracować w Niemczech bez wizy Vander Elst.
Dla pracowników kwalifikowanych przewidziano także możliwość przyjechania do Niemiec nawet na 6 miesięcy w celu poszukiwania pracy.
Zmiany w niemieckich procedurach wizowych
Zmiany w niemieckich urzędach mają sprawić, że cały proces uzyskiwania wizy będzie znacznie szybszy. Metodą, dzięki której wnioski są procedowane w trybie przyspieszonym, jest możliwość złożenia wniosku bezpośrednio przez przyszłego pracodawcę do urzędu ds. cudzoziemców – Ausländerbehörde.
Drugim sposobem na sprawniejsze przejście przez procedurę wizową jest kontakt pracodawcy z urzędem pracy i zaświadczenie o prawdziwości działań jeszcze przed złożeniem wniosku przez pracownika.
Pozostaje jeszcze kwestia zaświadczenia, które poświadcza posiadanie kwalifikacji uzyskanych za granicą i można je porównać z kwalifikacjami niemieckimi. Szybszą opcję oferuje metoda ze złożeniem wniosku przez pracodawcę – wtedy to urząd samodzielnie kontaktuje się z instytucją w celu stwierdzenia porównywalności kwalifikacji.
Legalne oddelegowanie
Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Legal Building w zakresie legalnego oddelegowania pracowników do Niemiec i innych krajów europejskich. Wypełnij formularz kontaktowy już teraz i poczekaj na telefon od naszego konsultanta.